TOKSISKAS ATTIECĪBAS
Par iziešanu no toksiskām attiecībām.
Svētkiem tuvojoties ir vērts pārskatīt vecās lietas, sevišķi, ja tās sagādā galvas sāpes un bezmiega naktis, kā piemēram: toksiskas attiecības.
Toksiskas attiecības raksturo izkropļota realitātes uztvere un iekšējās integritātes zaudējums sarunas laikā vai pēc sarunas ar kādu konkrētu cilvēku. Viss jūsu pateiktais tiek uzlūkots izkropļotā veidā, it kā tam cilvēkam acī būtu trāpījusi troļļu spoguļa lauska no Andersena pasakas Sniega karaliene. Un jūs varat censties pēc labākās sirdsapziņas, bet tik un tā, tas, ko jūs teiksiet zaudēs jebkādu nozīmi dialogā ar šo cilvēku.
Man bieži klienti jautā - kā var atpazīt, ka tiešām esi nonācis toksiskās attiecībās?
Šis jautājums nav viennozīmīgi atbildams, bet mēģināšu sniegt kādu ieskatu, kā tās atpazīt.
Pirmkārt: kādā brīdī kļūst skaidrs, ka jūs kā cilvēku neredz, bet uz jums tiek projicēts kāds cits saturs. Tādēļ ir tik svarīgi sevi pazīt, zināt un saprast, lai svešs saturs nerada šaubas un vainas izjūtu.
2. Viena no būtiskajām toksisku attiecību pazīmēm ir, ka: Nē! netiek uztverts kā vēlme rūpēties par sevi un savām vajadzībām, bet gan kā atraidījums vai dabas katastrofa. Kas rezultātā izraisa emocionālas un histēriskas reakcijas, tāpat intrigas, attiecību trīsstūrus uc nepatīkamas sekas, kas devalvē personīgās robežas.
3. Jāņem vērā, ka ievainots cilvēks ievaino, pat nespeciāli, bet, lai paceltu savu pašapziņu uz otra rēķina. Laimīgs un ar sevi apmierināts cilvēks spēs respektēt un cienīt otra vajadzības un robežas.
4. Esot šādās attiecībās rodas izjūta, ka tiekat izmantots un dažādu iemeslu dēļ nav iespējams atteikties no uzliktajiem pienākumiem.
5. Realitātes izjūta dialogos tiek izkropļota, kā greizais spogulis, kurā spoguļojoties. Jūsu vārdi netiek ņemti vērā, kā cita realitāte, kur tie tiek apšaubīti, atmetami, kā rezultātā tie iegūst citu jēgu (Gas light).
6. Robežas netiek ņemtas vērā vai tiek vardarbīgi pārkāptas - fiziski, verbāli utt.
7. Emocijas - dusmas, sajūsma, prieks, tiek uzlūkotas kā kaut kas nepareizs, devalvējams un jums iesaka kā justies būtu pareizi, kā ir pareizi reaģēt uz nozīmīgiem notikumiem.
8. Lai kāda būtu situācija, otrs nekad neuzņemsies atbildību par savu rīcību, vārdiem, uzvedību, bet vainos kādus īpašus apstākļus, kādu citu un jūs, sevišķi, ja jūs konkrētajā situācijā norādījāt uz to, kas jums nepatīk. Atgriežamies pie tēmas, ka toksiskiem cilvēkiem ļoti nepatīk robežas. Visticamāk kāds viņu dzīvē tās būs vairākkārtīgi pārkāpis un tad viņš savu kompleksu vai negatīvā Animusa ietekmē tās pārkāps apkārtējiem.
Jautājums, ko darīt?
Dažreiz visgrūtākais, bet visveselīgākais būtu - iziet laukā no šādām attiecībām. Pasargājot savus integritāti - nervus, vērtību sistēmu, iekšējo mieru un miegu. Dažreiz tas nav iespējams, tādēļ būtu jārunā par to, kas galīgi nav tā, kā tam būtu jābūt attiecībās starp pieaugušiem un nobriedušiem cilvēkiem. Ja runājot atkal nekas neizdodas, atbildība netiek paņemta un otra puse, un vajadzības joprojām tiek ignorētas, tad tāpat būtu jāizdara secinājumi un jāsper soļi, lai sevi nepakļautu atkārtotas vardarbības riskam.
Vēl runājot ar toksisku cilvēku būtu ieteicams turēties pie vienas tēmas un nepazaudēt savu domu līniju, ja tas tomēr notiek un sāk iestāties apjukums, disociācija un šķiet, ka domas it kā pazūd, tad var kādas pāris reizes dziļi ieelpot un izelpot, lai atgrieztos pie sākotnējā sarunas mērķa. Nebaidieties to darīt atkal un atkal, kamēr tiekat sadzirdēti.
Vēlos novēlēt visiem siltus svētkus kopā ar tiem cilvēkiem, kas jūs mīl un ciena, un respektē jūsu robežas!
